گروه آموزشی علوم تجربی استان لرستان
گروه تکنولوژی و آموزشی علوم تجربی متوسطه اول استان لرستان 
قالب وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 


    مقدمه و تعریف

 

گلوکز یا قند انگور که در بیشتر میوه جات ، سبزیجات و خون پستانداران پیدا می شود یک ماده حیاتی و ضروری برای زیستن می باشد  . گلوکز(قند چغندر و انگور) برای اعمال حرکتی و یاخته ی آدمی ضرورت کامل دارد و می توان آن را به بنزین ماشین و یا آب دادن به گل ها و گیاهان تشبیه کرد.

قند خون انسان در آبگون خارج سلولی قراردارد و مقدار آن در حدود یک گرم در لیتر است (در حال طبیعی)،این مقدار حداقل لازم برای اعمال یاخته های مخ(مغز)که نسبت به کمبود قند حساسیت زیاد دارند می باشد.

حجم خون و آبگون خارج سلولی بدن آدمی در حدود 15 لیتر برای یک شخص 60 کیلوگرمی است. بنابراین حداقل قندی که یک شخص بالغ در یک زمان مشخص لازم می باشد 15 گرم می باشد. این مقدار 15 گرم گلوکز تنها برای مواقع استراحت لازم است.

 

        دیابت درکودکان و نوجوانان چگونه ایجاد میشود

 

 

هرگاه دیابت جوانان از دوران کودکی آغاز می شود (وجود سابقه) شناسائی آن در دوران جوانی آسان خواهد بود یعنی بیشتر اوقات دیابت با علائم معولی آغاز می شود.

گاه  شب شاسی یا ادرار کردن در فراش به هنگام روز اولین نشانه دیابت کودک بشمار می رود///

نشانه دیگر دیابت تشنگی زیاد است یا نوشیدن زیاد آب است ،گاه این تشنگی خیلی شدید بوده حتی با مقدار زیادی آب،سودا و مشروبات دیگر فرو نشانده نمی شود ///

بعد از این علائم گرسنگی یا اشتهای شدید و کاهش وزن پیش می آید.گرسنگی و پرخوری در کودکان به حال رشد یک کیفیت عادی است ولی هنگامی که کودک به حال رشد غذای زیاد می خورد چاق شده و رشد وی به حال عادی پیش می رود،در صورتیکه کودکان دیابتی با وجود این پرخوری و ولع در مصرف غذاها لاغر می شوند به عبارت دیگر کودک دیابتی پرخوری را به علت بیماری خود خوب تحمل نمی کند.///

عواملی که برخی از افراد را می تواند به بیماری مبتلا سازد،عبارتند از:

-         عدم رعایت مقدار و ساعات غذا به ویژه افراط در مصرف مواد قندی

-         کارهای عضلانی غیر عادی و خستگی بیش از حد

-         بازی و کارهای عضلانی کمتر از حد معمول یک کودک

-         افسردگی روانی و جسمی شدید هم ثبات دیابت را به هم میزند و به شدت و وخامت مرض را افزون می کند

-          

سبب های دیابت

 

1)  ممکن است در میزان تولید انسولین لازم اختلالی ایجاد شده باشد و این اختلال از بیماری و آسیب ساده ی لوزالمعده تا فقدان آن تغییر کند ،چنانچه ممکن است لوزالمعده را به علت تومور(غده)یا بیماری های دیگر با عمل جراحی بردارند و این امر موجب پیدای مرض قند بشود.

 

2)  ممکن است میزان احتیاج به انسولین افزونی بیابد این وضع در حالت پرخوری و در فعالیت غده ی درقی دیده می شود که درنتیجه آن بدن دچار کمبود انسولین شده ،دیابت بروز می دهد

 

3)  هر گاه میزان خرابی یا انهدام انسولین در بدن افزونی گیرد در این صورت یا تولید انسولین پایین می آید یا اثرآن محدود می شود و این امر ناشی از مواد شیمیایی موجود در بدن است. چنانچه دکتر میرسکی رئیس قسمت تحقیقات بالینی دانشگاه پیتسبورگ نشان داده است که در کبد و سایر بافت های بدن دارای آنزیمی هستند که انسولیناز تراوش می کنند و ممکن است افزونی آن موجب خنثی کردن یا غیر فعال کردن انسولین گردد

 

4)     امکان دارد که سطح اثر یا میزان اثر انسولین به سبب بیماری کبدی یا وجود مواد شیمیایی در بدن پایین

 

5)     اید و این حالت به علت ضایع شدن فعالیت انسولین حاصل می آید

 

 

 

رابطه پرخوری با دیابت

 

اسراف در خوردن در تظاهر آثار دیابت دخیل است در زمان جنگ که جیره بندی غذائی و محدودیت مصرف غذا ها برای افراد وجود دارد از تعداد مبتلایان به دیابت کاسته می شود.لشخاصی که بیش از اندازه غذا می خورند آمادگی زیادتر برای ابتلا دارند. غذای وارد شده بیش از احتیاج متابولیسم بدن فرد را بیشتر آماده ی مبتلا می سازد.بدون توجه به ملیت ، نژاد ، محل زیست ، یک حقیقت مسلم است که پرخوری افراد را برای گرفتار شدن به دیابت آماده تر می سازد.

 

امروزه ثابت شده است که پرخوری معمولی ترین سببی است که ابتلا به دیابت را تسریع می کند ، به ویژه افزایش وزن در اثر پرخوری دخالت مهمی در این ابتلا دارد.

 

اکنون مراحلی از پر خوری را که منجر به دیابت می شود ذکر می کنیم:

 

وقتی بیش از نیاز طبیعی غذا می خوریم لوزالمعده ناچار است انسولین بیشتری برای تجزیه مواد قندی فراهم کند البته بدن می تواند تا مدتی افزایش احتیاج به انسولین را جبران کند ولی ادامه این پرخوری و تهیه انسولین زیاد ، سبب خستگی و ناتوانی لوزالمعده گشته و کمبود انسولین را فراهم می کند،کاهش انسولین بدن منجر به پیدایش دیابت می شود.

در این موارد اصلاح مرض با کاهش کالری(غذاهای کم کالری ، لاغر کردن بیمار و ... ) و ورزش تا حدی امکان پذیر است.

 

                      طرز پیدایش دیابت

 

                                       نشانه های معمولی دیابت ، عبارتند از:

 

-         پیشاب فراوان که به طور متناوب دفع می شود

-         تشنگی غیر عادی

-         اشتها یا گرسنگی شدید و خارج از حد معمول

-         لاغر مفرط و سریع

-         فتوروسستی عمومی

-         خواب آلودگی و خستگی

-         خارش عمومی یا در دستگاه تناسلی

-         اختلالات بینایی

-         عوارض پوستی مانند دمل و عفونت های گوناگون دیگر

 

تقسیم بندی درجات دیابت به طور کامل امکان پذیر نیست زیرا گاه تغییرات حاصل در جریان مرض به طوری است که این تقسیم بندی را دگرگون می سازد.

 

برای ساده بودن مطالب دیابت را به دو دسته تقسیم کرده اند:

 

1- دیابت در اثر کمبود انسولین که بیشتر مخصوص جوانان و نوجوانان است

این نوع دیابت را باسم دیابت شکننده هم می خوانند که 30درصد کلیه بیماران دیابتی را تشکیل می دهند

 

 

2- دیابت افراد بالغ یا بزرگسال

 

هریک از این دو نوع دارای مشخصاتی مخصوص به خود می باشند دیابت حاصل از کمبود انسولین بیشتر در دوران کودکی و نوجوانی بوجود می آید ولی نمی توان همواره آن را محدود به جوانان دانست زیرا ممکن است دیابت افراد بالغ نیز به نوع شدید دیابت یا کمبود انسولین مبدل گردد.

         

 

 

 

  منبع:کتاب دیابت ـــــ نویسنده:محمد علی مولوی

 

 

[ یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۵ ] [ 1:5 ] [ گروه علوم تجربی استان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
موضوعات وب